Zachowaj samochód w dobrym stanie

2016-04-12 20:55

Przeprowadzanie cyklicznych inspekcji samochodu jest niezmiernie istotne. Jeżeli planujesz dalszą podróż zawsze należy upewnić się, iż samochód gotowy jest do wyprawy. Nawet pośpieszne sprawdzenie stanu technicznego może przyczynić się do zaoszczędzenia czasu, pieniędzy i zdrowia.

Pamiętaj o sprawdzeniu wszystkich płynów, nie tylko ich poziomu a też tego jak wyglądają. Wrażenia ogólne jak odcień pomogą określić wiek i jakość płynu. Jeżeli płyn jest zanieczyszczony będzie to podstawa do jego wymiany.

Piana albo mleczny wygląd może wskazywać na dostawanie się wody do silnika. Olej silnikowy powinien być tłusty, nie ziarnisty, jego zapach nie powinien naśladować spalenizny.

Zaparkuj auto na równej powierzchni. Zaciągnij hamulec postojowy i wyjmij kluczyki ze stacyjki.

Sprawdzić pojazd pod spodem. Zwróć uwagę na wszelkie uszkodzenia i brakujące komponenty. Sprawdź oznaki przecieków jak mokre plamy czy kałuże.

Sprawdź poziom oleju w motorze. Uczynić to możesz z wykorzystaniem specjalnego bagnetu sięgającego do wewnątrz bloku silnika. Nie zapomnij, iż przed testem bagnet trzeba oczyścić. W razie potrzeby uzupełnij braki.

Sprawdź poziom płynu hamulcowego używając oznaczenia min/max w pojemniku. Jeżeli będzie trzeba go troszkę dolać, musisz mieć w pamięci aby użyć właściwego.

Sprawdź poziom płynu wspomagania układu kierowniczego.

Sprawdź pasy. Zwróć uwagę na pęknięcia albo wyraźne braki. W razie potrzeby należy je wymienić.

Sprawdź akumulator. Częstą przyczyną niewłaściwej pracy baterii jest korozja na zaciskach, którą można usunąć. Utwierdź się, iż oba podłączenia są mocne, nie powinieneś być w stanie nimi poruszać po podłączeniu. Jednakże zwróć czujność, aby nie dokręcać ich nadmiernie mocno – nie złam zacisku.

Sprawdź chłodnicę. Zwróć uwagę na poziom płynu studzącego w pojemniku przelewowym. Jeśli będzie trzeba dolać chłodziwa zweryfikuj, że nabyty płyn jest zgodny z w obecnej chwili używanym.

Sprawdź opony. Stan ich bieżnika jak i ciśnienie – w razie potrzeby niezbędne będzie dopompowanie.

Sprawdź czy klakson, wycieraczki, wentylator i wszystkie inne funkcje działają należycie.

Po tej kontroli będziesz przyszykowany do podróży. Awaria może się przydarzyć zawsze jednakże w stosownie utrzymanym pojeździe zdarza się rzadziej, samochód będzie funkcjonował dłużej i lepiej.

Tekst napisany przy współpracy z holowanie Pyskowice